Last MSRP ฿1,749,000
Volvo V40 D4 (2014-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1969 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1475 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4369 x 1802 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2647 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 335 L |
| ราคา / Price | ฿1,749,000 |