Last MSRP ฿1,349,000
Volvo V40 T4 (2013-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1596 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1409 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4369 x 1802 x 1440 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2647 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 335 L |
| ราคา / Price | ฿1,349,000 |