Last MSRP ฿2,549,000
Volvo V60 D4 (2013-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1969 cc |
| แรงม้า / Power | 181 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1606 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4635 x 1865 x 1484 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 529 L |
| ราคา / Price | ฿2,549,000 |