Starting from ฿2,690,000
Volvo V60 Recharge T8 AWD Plug-in Hybrid R-Design (2022) — Full specs, price from ฿2,690,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1969 cc |
| แรงม้า / Power | 462 hp |
| แรงบิด / Torque | 709 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 90 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 4.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4761 x 1850 x 1437 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2872 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 529 L |
| ราคา / Price | ฿2,690,000 |