Last MSRP ฿2,800,000
Volvo V70 2.0T (2010-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 203 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 205 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1620 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4820 x 1860 x 1550 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2820 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 575 L |
| ราคา / Price | ฿2,800,000 |