Last MSRP ฿2,690,000
Volvo XC40 Recharge Pure Electric Twin Motor Ultimate (2023-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 408 hp |
| แรงบิด / Torque | 670 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 78 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 500 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4440 x 1863 x 1651 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2702 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 413 L |
| ราคา / Price | ฿2,690,000 |