Last MSRP ฿2,090,000
Volvo XC40 T4 AWD Momentum (Pre-Facelift) (2019-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1969 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1650 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4425 x 1863 x 1652 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2702 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 460 L |
| ราคา / Price | ฿2,090,000 |