Last MSRP ฿2,190,000
Volvo XC40 T5 Recharge Plug-in Hybrid (Facelift) (2020-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1477 cc |
| แรงม้า / Power | 262 hp |
| แรงบิด / Torque | 425 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 10.7 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 45 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1812 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 43.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4425 x 1863 x 1652 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2702 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 452 L |
| ราคา / Price | ฿2,190,000 |