Last MSRP ฿3,199,000
Volvo XC60 D4 (AWD) (2013-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2400 cc |
| แรงม้า / Power | 181 hp |
| แรงบิด / Torque | 420 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1920 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4644 x 1891 x 1713 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2774 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 505 L |
| ราคา / Price | ฿3,199,000 |