Last MSRP ฿3,790,000
Volvo XC70 T5 AWD (2014-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2497 cc |
| แรงม้า / Power | 254 hp |
| แรงบิด / Torque | 360 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4838 x 1870 x 1604 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2816 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 575 L |
| ราคา / Price | ฿3,790,000 |