Last MSRP ฿3,790,000
Volvo XC90 3.2 AWD (Gen 1 facelift) (2007-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3192 cc |
| แรงม้า / Power | 243 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2050 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4807 x 1936 x 1784 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2857 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 640 L |
| ราคา / Price | ฿3,790,000 |