Last MSRP ฿5,190,000
Volvo XC90 T8 AWD Recharge R-Design (Gen 2 P8) (2021-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1969 cc |
| แรงม้า / Power | 462 hp |
| แรงบิด / Torque | 709 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 73 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2310 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 35 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4953 x 2008 x 1776 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2984 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 640 L |
| ราคา / Price | ฿5,190,000 |