Starting from ฿1,700,000
XPENG P5 P5 Long Range (2024-2026) — Full specs, price from ฿1,700,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 211 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 66.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 550 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 90 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1835 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4808 x 1840 x 1520 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2768 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿1,700,000 |