Starting from ฿2,199,000
XPENG P7 P7 Long Range RWD (2023) — Full specs, price from ฿2,199,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 276 hp |
| แรงบิด / Torque | 440 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 82.7 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 706 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 80 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2030 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4880 x 1896 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2998 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 440 L |
| ราคา / Price | ฿2,199,000 |