XPENG X3 Long Range (2024-2026) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 65 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 520 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 90 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4450 x 1850 x 1600 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2690 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 520 L |