XPENG X9 610 Pro (RWD) (2024-2026) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 309 hp |
| แรงบิด / Torque | 430 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 84.5 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 610 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 310 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2570 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5293 x 1988 x 1785 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3160 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 260 L |