Last MSRP ฿469,000
Yamaha Bolt Bolt R-Spec (2014-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 942 cc |
| แรงม้า / Power | 51 hp |
| แรงบิด / Torque | 80 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1570 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 690 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿469,000 |