Yamaha FZR FZR1000 EXUP (3LE) (1989-1995) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1002 cc |
| แรงม้า / Power | 145 hp |
| แรงบิด / Torque | 117 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 290 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 209 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2160 x 730 x 1155 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1460 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |