Yamaha FZR FZR600R (4JH) (1994-1999) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 599 cc |
| แรงม้า / Power | 98 hp |
| แรงบิด / Torque | 66 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 188 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2065 x 700 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1415 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 785 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |