Starting from ฿399,000
Yamaha MT-09 MT-09 (2021-Present) (2021) — Full specs, price from ฿399,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 890 cc |
| แรงม้า / Power | 119 hp |
| แรงบิด / Torque | 93 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2090 x 795 x 1190 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1430 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 825 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿399,000 |