Last MSRP ฿45,000
Yamaha PW50 PW50 (1983-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 49 cc |
| แรงม้า / Power | 2 hp |
| แรงบิด / Torque | 3 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 80 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 39 kg |
| ขนาด / Dimensions | 1245 x 565 x 695 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 850 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 485 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿45,000 |