Last MSRP ฿48,000
Yamaha RX RX-Z 135 (New Facelift) (1990-1996) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 132 cc |
| แรงม้า / Power | 20 hp |
| แรงบิด / Torque | 18 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 95 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 107 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2005 x 735 x 1025 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1260 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 785 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿48,000 |