Last MSRP ฿41,000
Yamaha Sirius Sirius (Gen 3) (2008-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 115 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 9 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 96 kg |
| ขนาด / Dimensions | 1920 x 680 x 1070 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1225 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 770 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿41,000 |