Last MSRP ฿519,000
Yamaha Tenere Tenere 700 Rally Edition (2021-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 689 cc |
| แรงม้า / Power | 72 hp |
| แรงบิด / Torque | 68 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 190 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2370 x 905 x 1455 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1595 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 895 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿519,000 |