Last MSRP ฿1,290,000
Yamaha V-Max V-Max (2009-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1679 cc |
| แรงม้า / Power | 200 hp |
| แรงบิด / Torque | 167 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 2.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 225 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2395 x 820 x 1190 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1700 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 775 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,290,000 |