Yamaha WR Series WR250F (2020) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 250 cc |
| แรงม้า / Power | 40 hp |
| แรงบิด / Torque | 29 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2175 x 825 x 1290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1475 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 955 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |