Yamaha YZF-R1 YZF-R1 (RN04) (2000-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 108 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 275 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 175 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2035 x 695 x 1105 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1395 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 815 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |