Yamaha YZF-R1 YZF-R1 (RN09) (2002-2003) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 152 hp |
| แรงบิด / Torque | 105 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 174 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2035 x 695 x 1105 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1395 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 820 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |