Last MSRP ฿1,099,000
Yamaha YZF-R1 YZF-R1M (RN32) (2015-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 200 hp |
| แรงบิด / Torque | 112 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 299 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 200 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2055 x 690 x 1150 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1405 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 855 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,099,000 |