Starting from ฿3,159,000
ZEEKR 009 009 WE (2024-2025) — Full specs, price from ฿3,159,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 536 hp |
| แรงบิด / Torque | 686 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 140 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 822 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 180 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2970 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5209 x 2024 x 1856 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3205 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 191 L |
| ราคา / Price | ฿3,159,000 |