Starting from ฿870,000
Zero SR/S Standard (2024) — Full specs, price from ฿870,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 111 hp |
| แรงบิด / Torque | 190 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| แบตเตอรี่ / Battery | 17.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 187 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 235 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 2095 x 830 x 1200 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1450 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 787 mm |
| ราคา / Price | ฿870,000 |